www.scifi.sk | b5.scifi.sk | startrek.scifi.sk | archiv.scifi.sk
Akty X
ICE 1x07
(Ľad)
Scenár: GLEN MORGAN & JAMES WONG
Réžia: DAVID NUTTER

OBSAH:
MULDER A SCULLYOVÁ SPOLU SO SKUPINOU VEDCOV A PILOTOM ODLIETAJÚ NA ODĽAHLÚ STANICU NA ALJAŠKE, ABY ZISTILI, PREČO SA ČLENOVIA TAMOJŠIEHO VÝSKUMNÉHO TÍMU POZABÍJALI NAVZÁJOM A ZANECHALI PO SEBE TAJUPLNÉ VAROVANIE: "NIE SME, KTO SME."
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Na odľahlej výskumnej stanici na Aljaške člen tamojšieho výskumného tímu odošle tajuplné varovanie: "Nie sme, kto sme." Zaútočí naňho ďalší člen tímu. Obaja na seba namieria zbraňami, no vzápätí obaja spáchajú samovraždu.

Mulder a Scullyová si pozrú videozáznam a vypočujú si varovanie na ňom, ktoré člen tímu odoslal. Skupina tamojších geofyzikov na Aljaške vykonala hĺbkové vrty do tamojšieho ľadu a analyzovali získané vzorky. Šlo o expedíciu, ktorú financovala americká vláda a ktorej cieľom bolo vŕtať do arktického ľadu starého okolo 250 tisíc rokov. Získané vzorky majú odborníkom pomôcť zistiť, aké kedysi dávno na Zemi panovali klimatické podmienky. Niečo sa však stalo a došlo ku strate kontaktu s osádkou výskumnej stanice.

Celú záhadu majú objasniť Mulder a Scullyová a pomáhať im pri tom majú geológ Dr. Denny Murphy, lekár Dr. Lawrence Hodge a toxikologička Dr. Nancy Da Silvová. Na stanicu na Aljaške ich svojím lietadlom prepraví pilot Bear. Po príchode skupina na mieste určenia v tábore nachádza mŕtve telá všetkých členov expedície, ktorí sa pozabíjali navzájom, pričom dvaja spáchali samovraždu. Z tmy na Muldera skočí pes. Bear Mulderovi pomôže, avšak pes ho pri tom pohryzie. Hodge psa uspí a pri následnej ohliadke členovia skupiny vidia, ako sa psovi niečo pohybuje pod kožou na krku. Bear si po obviazaní rany pod pazuchou nachádza rovnaké čierne zdurené uzliny, aké má na tele aj pes.

Analýza získaných vzoriek ľadu naznačuje, že výskumníci pri hĺbkovom vrte vŕtali do meteoritu, ktorý pred mnohými rokmi dopadol na Zem. Vo vzorkách žije akýsi neznámy organizmus, ktorý prežil v skutočne extrémnych podmienkach. Keď Beara ostatní požiadajú o vzorku jeho krvi a stolice, aby zistili, či aj on nebol infikovaný, Bear odmietne spolupracovať. Rozpúta sa roztržka, počas ktorej Hodge zaregistruje pod kožou vzadu na Bearovom krku pohyb. Mulder Beara pridrží a Hodge mu v mene záchrany života chirurgicky bez umŕtvenia spod kože vzadu na šiji odstráni krútiaceho sa červa. Nepríjemná, ale jedinečná scéna. Členovia skupiny sú šokovaní. Bear ihneď po vyňatí organizmu z tela v bolestiach umiera.

Scullyová zisťuje, že červov majú v telách i všetci mŕtvi členovia expedície. Zo žľazy v mozgu, ktorej hovoríme hypotalamus, sa jej z jednej z mŕtvol podarí vyňať ďalšieho živého červa. Hodge upozorňuje, že hypotalamus produkuje acetylcholín. Neznámy parazit sa pravdepodobne živí acetylcholínom, čím sa urýchľuje jeho produkcia v ľudskom tele. Priveľa acetylcholínu má za následok, že človek nedokáže efektívne zvládať svoje agresívne správanie. To by mohlo vysvetliť, prečo sa členovia expedície neľútostne pozabíjali navzájom. Medzi skupinou sa začne šíriť panika potom, ako silná snežná búrka preruší rádiové spojenie s okolitým svetom. Mulder a Scullyová sa naviac nezhodnú v tom, či majú červov okamžite zahubiť, alebo je ich povinnosťou ich živých skúmať pre prípad nákazy ľudskej populácie.

Všetci si neskôr odchádzajú odpočinúť. Mulder sa prebudí a z chladničky naňho vypadne Murphyho mŕtve telo. Niekto mu prerezal hrdlo. Scullyová, Hodge a Da Silvová ho prichytia, ako sa skláňa nad mŕtvolou ich spoločníka. Hodge okamžite Muldera začne podozrievať, že to on je nakazený. Mulder na Hodgea vytiahne zbraň. Da Silvová sa pripojí k Hodgeovi a chce, aby Muldera prehliadli. To Mulder odmietne, lebo sa nechce nechať nakaziť. Scullyová nemá na výber a na Muldera sama vytiahne svoju zbraň. Mulder na ňu kričí, že to je predsa on, avšak Scullyová namieta, že Mulder možno sám nevie, čo vykonal. Varovanie "nie sme, kto sme" nadobúda desivé rozmery. Situácia je naozaj vážna a Scullyová Muldera v záujme bezpečnosti celej skupiny presvedčí, aby sa nechal zatvoriť do zaistenej miestnosti.

Počas experimentov Da Silvová omylom zmieša dve infikované krvné vzorky. Scullyová ku svojmu obrovskému prekvapeniu zisťuje, že dva parazitické červy sa navzájom napadnú a zabijú. Preto do psa, ktorý napadol Beara, vpustia druhého červa. Experiment zaberie a červy sa navzájom usmrtia. To je i spôsob, ako pomôcť Mulderovi - avšak len v prípade, ak je už nakazený, lebo v opačnom prípade ho infikujú. Mulder Scullyovej dovolí, aby mu prehliadla šiju a vychádza najavo, že Mulder nakazený naozaj nie je. Podobne Mulder zisťuje, že nie je nakazená ani Scullyová. Scullyová Muldera pustí von z miestnosti, avšak práve vtedy sa pred nimi objavia Hodge a Da Silvová, ktorí Scullyovú zatvoria do miestnosti a Muldera pritlačia k podlahe a chcú doňho vpustiť živého červa. Hodge si však našťastie na poslednú chvíľu všimne, že nakazená je v skutočnosti Da Silvová. Mulder pustí Scullyovú von z miestnosti, obaja pridržia vzpierajúcu sa Da Silvovú na podlahe a Hodge do nej vpustí červa a tak jej spolu zachránia život.

Prilietajú záchranné jednotky a skupinu evakuujú. Mulder trvá na tom, že sa musí na stanicu vrátiť, lebo chce vykonať zvyšné testy. Chce o neznámom organizme zistiť čo najviac. Hodge ho však informuje, že armáda celú stanicu ihneď po ich evakuácii spálila. Mulder Scullyovú upozorňuje, že červy sú stále tam dole pod ľadom a hrozba nákazy teda nepominula. "Nechaj ich tam," odvetí mu na to rozhodne Scullyová.TheX-Files © Twentieth Century Fox Film Corp. 1994-2002

obsah © X_Follower 1998-2017 | design © Wyktor 2001-2002 | engine © Stano Lacko 1998-2017