www.scifi.sk | b5.scifi.sk | startrek.scifi.sk | archiv.scifi.sk
Akty X
GHOST IN THE MACHINE 1x06
(Duch stroja)
Scenár: HOWARD GORDON & ALEX GANSA
Réžia: JERROLD FREEDMAN

OBSAH:
AGENTI VYŠETRUJÚ ÚMRTIE MUŽA, KTORÉHO ZABIL MYSLIACI POČÍTAČ.
1
2
3
4
5
6
7
Bývalý Mulderov kolega agent FBI Jerry Lamana Muldera požiada o pomoc pri vyšetrovaní prípadu vraždy Benjamina Drakea, ktorý pracoval ako výkonný riaditeľ spoločnosti Eurisko. Nech Drakea elektrickým prúdom usmrtil ktokoľvek, páchateľ musel dôkladne poznať počítačový Centrálny operačný systém, ktorý riadi prevádzku výškovej budovy riaditeľstva spoločnosti. Lamana si potrebuje byť istý tým, že tento prípad rozrieši a preto o odbornú pomoc požiadal práve Muldera so Scullyovou.

Systémový technik výškovej budovy Euriska Claude Peterson agentov informuje, že jediným, kto mohol preniknúť cez bezpečnostné kódy Centrálneho operačného systému, je jeho autor Brad Wilczek, ktorý mal s Drakeom mnohé spory. Scullyovej sa pomocou počítačového spektrogramu podarí zistiť, že hlas volajúceho Drakeovi pár sekúnd pred jeho smrťou patrí Wilczekovi.

Lamana teda odchádza do budovy riaditeľstva Euriska, aby Wilczeka zatkol. Výťah, ktorým sa Lamana vyviezol hore až na 29. poschodie, zrazu z ničoho nič začne padať dolu a Lamana pri dopade prichádza o život. Mulder sa trápi nad Lamanovou smrťou, ale je presvedčený, že ho nezabil Wilczek, rozhodne nie tak, aby naňho jasne poukazovali dôkazy. Ibaže Wilczek podpíše svoje priznanie. Naviac sa oňho zaujíma Ministerstvo obrany.

Mulder v tejto situácii o pomoc požiada Muža z Pentagónu. Dozvedá sa od neho, že Wilczek usilovne pracoval na vytvorení prototypu umelej inteligencie. Už v minulosti vytvoril počítačový program, ktorý porazil i šachového veľmajstra. Vraj ho úspešne vytvoril pri vytvorení prvej adaptabilnej počítačovej siete - siete, ktorá sa učí. Preto má oňho záujem Ministerstvo obrany. Wilczek putuje za mreže, kde ho Mulder požiada o vytvorenie vírusu, ktorým by sa dal zničiť počítačový systém, ktorý teraz zabíja v sebaobrane.

S vírusom na diskete potom Mulder a Scullyová trikom získajú prístup do budovy. Systém proti nim obráti elektrické podsystémy v budove. S Petersonovou pomocou sa Mulder dostáva až do miestnosti riadiaceho terminálu. Keď sa chystá systém zničiť, Peterson naňho vytiahne zbraň. Prizná sa, že pracuje pre Ministerstvo obrany, ktoré má o umelú inteligenciu veľký záujem. Dovnútra našťastie vstúpi Scullyová a donúti Petersona zbraň odložiť. Mulder do systému vpustí vírus a systém je úspešne zničený --- alebo žeby nie? Od Muža z Pentagónu sa Mulder dozvedá, že Ministerstvo obrany Wilczekovi už v minulosti ponúklo spoluprácu. On odmietol, avšak teraz Mulder úspešne zničil jediný dôkaz, ktorý ho mohol oslobodiť potom, ako sa priznal k dvom vraždám.TheX-Files © Twentieth Century Fox Film Corp. 1994-2002

obsah © X_Follower 1998-2017 | design © Wyktor 2001-2002 | engine © Stano Lacko 1998-2017