www.scifi.sk | b5.scifi.sk | startrek.scifi.sk | archiv.scifi.sk
Akty X
SHADOWS 1x05
(Tiene)
Scenár: GLEN MORGAN & JAMES WONG
Réžia: MICHAEL KATLEMAN

OBSAH:
MULDER A SCULLYOVÁ VYŠETRUJÚ ÚMRTIA DVOCH MUŽOV, KTORÝCH USMRTILA SILNÁ PSYCHOKINETICKÁ ENERGIA.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Lauren Kyteová v kancelárii oplakáva svojho zosnulého šéfa Howarda Gravesa. Jej pozornosť upúta plaketa ležiaca na stole, ktorá sa pôsobením akejsi energie pohne z miesta na miesto. Cestou domov Lauren v noci pri bankomate prepadnú dvaja muži. Zatiahnu ju do neďalekej uličky, kde sú neskôr nájdené ich mŕtve telá.

Po dohode so sekčným šéfom Blevinsom sa Mulder a Scullyová v márnici armádnej nemocnice v Bethesde v Marylande stretávajú s dvoma príslušníkmi vládnej agentúry, ktorí si vyžiadali ich pomoc. Agenti majú pomôcť objasniť úmrtia dvoch mužov z uličky. Ich telá vykazujú abnormálny posmrtný svalový reflex a držia si telesnú teplotu, hoci somatická smrť nastala pred viac ako šiestimi hodinami. To sú známky vystavenia tiel silnému elektrostatickému náboju. Nepodarilo sa vysvetliť ani len to, ako presne muži umreli. Bez porušenia telesného tkaniva im boli zvnútra rozdrvené krčné stavce. Neexistuje nástroj ani prístroj, ktorým by sa také niečo dalo vykonať. Vyšetrovatelia agentom odmietnu podať podrobné informácie o obetiach, zaujíma ich len to, či sa agenti už niekedy stretli s niečím podobným. Mulder tvrdí, že nestretli a vyšetrovatelia sa s nimi rozlúčia.

Vonku na chodbe však Mulder Scullyovej prezradí, že hoci sa s takýmto prípadom ešte nestretol, viaceré prípady z Aktov X sa mu aspoň v niečom podobajú. Scullyová sa pýta, ako by sa človeku dal bez dotyku krku rozdrviť hrtan. Mulder je presvedčený, že sa to dá psychokinetickou manipuláciou. Hoci Scullyová psychokinézu striktne vylučuje, pripúšťa, že ju prípad zaujíma, ale nemajú sa čoho chopiť. Mulder ju poopraví, keď jej ukáže svoje okuliare, na sklíčkach ktorých spolu so Scullyovou uvidíme odtlačky prstov jedného z mŕtvych mužov.

Lauren v práci vstúpi do kancelárie svojho nového šéfa Roberta Dorlanda. Smrť svojho bývalého šéfa nesie veľmi ťažko a preto sa rozhodla podať výpoveď. Dorland ju presviedča, že spoločnosť ju potrebuje. Chytí ju za bradu a vraví, že ju zo spoločnosti nepustí. V tej chvíli sa mu utiahne retiazka na zápästí. Dorland sa od Lauren odtiahne a retiazku s námahou pretrhne. Lauren trvá na tom, že sa už rozhodla a vystrašená opúšťa Dorlandovu kanceláriu.

Mulder a Scullyová sa do vyšetrovania tohto prípadu púšťajú na základe záznamov z Aktov X. Zisťujú, že odtlačky prstov patria členovi skupiny extrémistov pôsobiacich vo Philadelphii. V spolupráci s miestnou políciou prichádzajú na miesto činu. Čoskoro sa ukáže, že niečo dôležitého mohla zachytiť bezpečnostná kamera zabudovaná do neďalekého bankomatu. Tak sa agenti dozvedajú o Lauren Kyteovej, ktorú muži prepadli pri bankomate. Mulder si na zázname vzadu za mužmi a Lauren povšimne tajomný spektrálny záblesk. Scullyová uvažuje, že by to v skutočnosti mohol byť Laurenin spolupáchateľ. Agenti Lauren navštívia u nej doma. Rozrušená Lauren tvrdí, že muži ju prepadli, avšak jej sa podarilo utiecť. Mulder a Scullyová opúšťajú jej dom a vonku nasadnú do auta. To z ničoho nič začne bez ich pričinenia cúvať dozadu a na križovatke vrazí do iného auta. Agenti našťastie z tejto nepríjemnej situácie vyviaznu bez zranení.

Mulder si myslí, že nehodu spôsobila Lauren. Scullyová pochybuje a podotýka, že nesmú zabúdať na extrémistov. Záznamy poukazujú na skutočnosť, že počas posledného mesiaca došlo už k trom úmrtiam v spojitosti s Lauren Kyteovou. Prvým bol jej šéf Howard Graves, ktorý spáchal samovraždu. Agenti Lauren sledujú až na cintorín, kam Howardovi priniesla kvety na hrob. Mulder a Scullyová sa dozvedajú, že Howardovi pred rokmi tragicky umrela jeho trojročná dcéra. Keby žila, mala by teraz približne toľko rokov, koľko má Lauren.

Dorland v práci Lauren povie, že vie, že Howard jej povedal, že ich spoločnosť predáva súčiastky extrémistom. Lauren sa rozhodne utiecť z mesta. Ešte v ten večer ju doma prepadnú ďalší dvaja extrémisti. Predtým, ako by Lauren stihli ublížiť, im obom krčné stavce rozdrví mocná psychokinetická energia. Lauren je z toho vystrašená, ale Mulderovi a Scullyovej sa nakoniec zdôverí, že Dorland nechal Howarda zavraždiť tak, aby stopy poukazovali na samovraždu. Hoci umrel, Lauren je presvedčená, že Howard ju teraz neustále ochraňuje. Scullyová na duchov ani psychokinézu neverí, ale dá na to, čomu verí Lauren a presvedčí ju, že teraz sa predovšetkým musia snažiť zadržať Dorlanda.

Agenti získajú súdne povolenie a prehľadajú budovu spoločnosti, avšak nič usvedčujúceho nenájdu. Dorlandovi dochádza trpezlivosť a schytí Lauren, ktorá prehľadáva jeho kanceláriu. Vtom ho psychokinetická energia pritlačí ku stene. Dorland sa začne dusiť. Zo zeme sa pozdvihne ostrý otvárač obálok a vznáša sa mu pred tvárou. Otvárač sa obráti, preletí miestnosťou a zabodne sa do steny, za tapetou ktorej Mulder následne nájde počítačovú disketu. Nazhromaždené dôkazy poslúžia štátnemu zástupcovi k tomu, aby obžaloval Dorlanda. Lauren sa predsa len rozhodla odsťahovať a poďakuje sa Mulderovi a Scullyovej za pomoc. Dúfa, že Howard si už konečne dá pokoj a odíde tam, kam 'mal' odísť už pred mesiacom. Napriek tomu, že Scullyová nevidela nič z toho, čo sa dialo v Dorlandovej kancelárii, sa jej Mulder opýta, či verí na posmrtný život. "Mne stačí život, ktorý žijem teraz," odpovie mu pohotovo, ale vyhýbavo Scullyová.TheX-Files © Twentieth Century Fox Film Corp. 1994-2002

obsah © X_Follower 1998-2017 | design © Wyktor 2001-2002 | engine © Stano Lacko 1998-2017