www.scifi.sk | b5.scifi.sk | startrek.scifi.sk | archiv.scifi.sk
Akty X
THE JERSEY DEVIL 1x04
(Čert z Jersey)
Scenár: CHRIS CARTER
Réžia: JOE NAPOLITANO

OBSAH:
PO NÁLEZE ZOHAVENEJ MŔTVOLY SA MULDER A SCULLYOVÁ VYDÁVAJÚ PÁTRAŤ PO LEGENDÁRNEJ BYTOSTI, KTORÁ SA UŽ CELÉ DESAŤROČIA UKRÝVA V LESOCH V NEW JERSEY.
1
2
3
4
5
6
7
8
Scullyová Muldera informuje, že v lese neďaleko mesta Atlantic City v okrese New Jersey bolo nájdené mŕtve telo bezdomovca Rogera Crocketta. Útočník, ktorý ho usmrtil, mu naviac oddelil ruku od tela. Hoci prípad nespadá pod ich právomoc, Mulder Scullyovej ukáže spis z Aktov X z roku 1947, kedy v rovnakom okrese muža, ktorý práve menil pneumatiku na aute, napadol neznámy útočník a zatiahol ho do lesa, pričom na jeho mŕtvom tele boli pri neskoršej ohliadke viditeľné stopy po kanibalizme. V tamojších lesoch sa podľa legendy ukrýva legendárna bytosť, ktorej miestni hovoria Čert z Jersey. Lesníci a policajti vtedy v lese vystopovali a zastrelili veľkého nahého divého muža. Pitva v jeho tráviacom ústrojenstve preukázala zvyšky ľudského tkaniva a kúsky ľudských kostí. Scullyová sa obáva, že legenda o 'čertovi' nie je viac ako legendou, Mulder je však odhodlaný zistiť si o prípade viac.

So Scullyovou teda prichádzajú do márnice v Atlantic City, kde sa spoznávajú s detektívom Thompsonom, ktorý má na starosti vyšetrovanie prípadu a dá im najavo, že o spoluprácu nemá záujem. Keďže agenti sa o prípad zaujímajú len neoficiálne, Scullyová vie, že detektív na to má právo a rozhodne sa vrátiť sa späť do Washingtonu. Avšak Mulder sa rozhodne zostať v meste. Skontaktuje sa s miestnym lesníkom Brulletom, s ktorým odchádzajú do lesa na miesto, na ktorom lesník našiel mŕtvolu bezdomovca. Brullet sa Mulderovi prizná, že hoci 'čerta' mnohí pokladajú len za legendu, on sám pred štyrmi rokmi v lese tiež uzrel vysokého nahého muža. A svedkovia ho videli nielen v lese. Neznámeho divocha priamo na predmestí videli i miestni bezdomovci.

Mulder sa tam preto rozhodne prenocovať priamo na ulici. A skutočne, v noci sa z lesa vynorí neznáma osoba a hrabe sa v odpadkoch. Mulder sa priblíži bližšie, no osoba ho, podobne ako divé zviera, zavetrí a rýchlo uteká preč. Muldera obratom zadrží polícia a prepustia ho až po príchode Scullyovej. Mulder si myslí, že divoch opustil les, aby našiel niečo k jedlu, a len čo vycítil nebezpečenstvo, utiekol. Scullyová sa obáva odozvy nadriadených a Mulderovi pripomína, že ten divoch, ak vôbec ide o divocha, surovo napadol a zabil človeka. Mulder by rád zostal, no Scullyová ho presvedčí, aby sa namiesto toho vrátili domov. Cestou späť mu na Marylandskej univerzite predstaví Dr. Diamonda, profesora antropológie, ktorý nedokáže vyvrátiť Mulderov predpoklad, že po lesoch okresu New Jersey by sa mohol potulovať divoch, ktorý vo vývojovom rebríčku klesol späť na úroveň prehistorického človeka. Dr. Diamond o tejto možnosti pochybuje, nedokáže ju však vylúčiť.

Večer Mulderovi do práce zavolá lesník Brullet a oznámi mu, že v lese našiel ďalšiu mŕtvolu. Ležala tam už niekoľko mesiacov, je mužského pohlavia a mohol by to byť 'čert'. Vtom Mulder dostane nápad. Čo ak osoba, ktorú videl na okraji mesta, nebol on, ale ona? Družke umrel druh a ona si teraz jedlo musí hľadať sama.

Mulder, Scullyová, Dr. Diamond a lesník Brullet prichádzajú do miestnej márnice, no telo, ktoré Brullet našiel, je preč. Mulder sa obáva, že miestni policajti sa ho zbavili, keďže v meste majú kasína a nechcú odradiť návštevníkov. Všetci štyria odchádzajú na predmestie, lebo je pravdepodobné, že 'čert' tam niekde bude mať úkryt. Prichádzajú však aj členovia zásahovej jednotky a agenti sa musia ukryť, pretože účasť na vyšetrovaní prípadu im polícia neschválila. Vnútri v opustenej budove nachádzajú miesto, ktoré pripomína útočisko. Mulder neďaleko zaregistruje pohyb. Rozbehne sa a stratí sa Scullyovej z dohľadu. Pozrie von oknom a strechou priľahlej budovy naozaj uvidí bežať akúsi divú ženu. Beží za ňou a Scullyová beží za ním. Mulder uteká dovnútra tmavej budovy, kde ho divoška prekvapí a zrazí ho na podlahu. K budove sa priblíži i Scullyová a neznáma žena utečie predtým, ako Scullyová vstúpi dovnútra. Policajti divošku obkľúčia, ale jej sa podarí utiecť do lesa. Agenti mieria do lesa na miesto, kde sa podľa lesníka bude žena ukrývať. A naozaj, mal pravdu. Divá žena im stále uniká, no policajti majú svoje rozkazy a zastrelia ju ešte predtým, ako sa k nej dostanú Mulder so Scullyovou spolu s Brulletom a Dr. Diamondom.

O týždeň neskôr Scullyová Mulderovi do kancelárie Aktov X prinesie dokumentáciu o výsledkoch pitvy. Ženu sa nepodarilo identifikovať a v tráviacom ústrojenstve jej našli úlomky ľudských kostí. Dr. Diamond pri ohliadke tela nenašiel žiadne prehistorické črty. Mulder usudzuje, že spolu s druhom mohli mať potomkov. Ohliadka naozaj potvrdila, že žena pred časom porodila. Je pravdepodobné, že do mesta sa vydávala prehľadávať odpadky, aby našla jedlo pre dieťa potom, ako umrel otec. V poslednom zábere vidíme, ako sa z dutiny v lese vynorí malé lesné dieťa.TheX-Files © Twentieth Century Fox Film Corp. 1994-2002

obsah © X_Follower 1998-2017 | design © Wyktor 2001-2002 | engine © Stano Lacko 1998-2017