www.scifi.sk | b5.scifi.sk | startrek.scifi.sk | archiv.scifi.sk
Akty X
CONDUIT 1x03
(Informačný kanál)
Scenár: HOWARD GORDON & ALEX GANSA
Réžia: DANIEL SACKHEIM

OBSAH:
MULDER A SCULLYOVÁ PÁTRAJÚ PO DIEVČATI, KTORÉ SA STALO OBEŤOU NEOBJASNENÉHO ÚNOSU, KTORÝ PRIPOMÍNA TAJOMNÝ ÚNOS MULDEROVEJ SESTRY PRED 21 ROKMI.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
V odľahlom regióne neďaleko Sioux City v Iowe breh jazera Okobogee ožiari jasné svetlo. Zo svojho spacieho vaku zmizne Ruby Morrisová, kým jej mladší brat Kevin zúfalo kričí na ich matku.

O únose mladej Ruby sa dozvie Mulder a požiada nadriadených, aby mu povolili vyšetrovanie. Scullyová a sekčný šéf Blevins si povšimnú podobnosti medzi únosom Ruby a prípadom únosu Mulderovej sestry Samanthy pred 21 rokmi. Blevins sa obáva, že tento traumatizujúci zážitok ovplyvnil Mulderov profesionálny úsudok a keďže chýbajú dôkazy, rozhodne sa vyšetrovanie Mulderovi zamietnuť. Scullyová ho však požiada, aby jej ešte predtým umožnil sa o tom s Mulderom poradiť. Mulder svoju kolegyňu následne informuje, že v okolí jazera Okobogee bolo hlásených hneď niekoľko pozorovaní UFO. Naviac v roku 1967 tu UFO pozorovala i skupinka skautiek, medzi ktorými bola i Darlene Morrisová, matka nezvestnej Ruby. Scullyovú to zaujme a únos Ruby Morrisovej nakoniec s Mulderom odchádzajú vyšetrovať oficiálne ako prípad patriaci pod Akty X.

Agenti vypočujú Darlene, ktorá je presvedčená, že jej nezvestnú dcéru unieslo UFO. Mulder sa porozpráva i s jej osemročným synom Kevinom. Ten sedí pred televíziou a na papier kreslí reťazec jednotiek a núl, pripomínajúci binárny kód. Miestna polícia s vyšetrovaním prípadu vôbec nepokročila. Nenašli ani žiadne dôkazy poukazujúce na únos, ani nikto nežiadal výkupné. Keďže sa nenašlo telo, šerif predpokladá, že Ruby jednoducho utiekla z domova. Mulder šerifovi vyčíta, že sa vôbec nezaoberal výpoveďou matky, a to len preto, lebo jej výpovedi sa ťažko verí. Šerif Mulderovi zdôrazní, že boli na mieste 'údajného' únosu, ale nič tam nenašli a Darlene svoju výpoveď nemá ako potvrdiť. V knižnici agenti spoznávajú dievča, ktoré tvrdí, že za to, že Ruby je nezvestná, môže jej priateľ Greg Randall. Ruby s ním totižto vraj čakala dieťa a preto chceli utiecť z mesta. Greg v meste pracoval v bare a poznal sa s miestnymi motocyklistami, ktorým sa už pár dní vôbec neozval.

Mulder list papiera, ktorý popísal Kevin, zafaxoval do Washingtonu. Večer agentov v moteli prekvapia pracovníci Národnej bezpečnosti. Reťazec núl a jednotiek je fragmentom prísne utajeného vysielania družice Ministerstva obrany. Mulder im odmietne prezradiť podrobnosti, avšak to, čo chcú vedieť, im nakoniec prezradí Scullyová pod hrozbou, že osemročný Kevin by mohol ohroziť štátnu bezpečnosť. "A mne ľudia hovoria, že som paranoik," reaguje Mulder. Pracovníci Národnej bezpečnosti obratom prehľadajú dom Morrisovcov. Nachádzajú desiatky stránok popísaných binárnymi kódmi. Mulderovi sa ťažko prizerá, ako agenti NSA zatknú pani Morrisovú i so synom. Po ich odchode Mulder pri pohľade von oknom spozoruje, že strecha obytného prívesu Morrisovcov je spálená, očividne od pôsobenia veľkého tepla.

Mulder a Scullyová sa v regionálnej pobočke FBI dozvedajú, že na stránkach, ktoré Kevin popísal, sú v digitálnej podobe, teda pomocou núl a jednotiek, zapísané rôzne obrázky, texty či piesne z vysielania televízie. Keďže nejde o tajné informácie, Darlene s jej synom ešte v ten deň prepustia na slobodu. Mulder a Scullyová sa jej ospravedlnia za nedorozumenie, avšak Darlene ich už viac nechce ani vidieť. Mulder si je istý, že Kevin niečo videl a teraz je kľúčom k nájdeniu Ruby. Poznamenalo ho to natoľko, že cez televíznu obrazovku dokáže prijímať rozličné digitalizované údaje. Kevin sa stal akýmsi informačným kanálom a nevedome je v spojení s únoscami svojej sestry. Scullyová sa zahľadí na Muldera a povie mu, že vie, prečo je to preňho natoľko dôležité, poukazujúc na únos jeho sestry Samanthy. Mulder pozrie na Scullyovú, ktorá podotkne, že ešte stále nenašli dôkazy, že šlo o únos.

To preto agenti odchádzajú priamo na miesto únosu na brehu jazera Okobogee. Mulder si tam povšimne spálené vrcholčeky stromov, ale predovšetkým piesok, ktorý skryštalizoval na sklo, čo sa deje pri teplote až okolo 1400 stupňov Celzia. Neďaleko v lese agenti nájdu plytký hrob, v ktorom pod kameňmi leží mŕtvy Greg Randall. V jeho peňaženke Mulder nájde lístok s písmom dievčaťa, s ktorým sa zhovárali v knižnici. Volá sa Tessa Searsová a vysvitne, že ich oklamala. To ona s Gregom otehotnela a zastrelila ho potom, ako zistila, že sa schádza s Ruby. Je veľmi pravdepodobné, že rovnaký údel, aký postihol Grega, postihol aj Ruby. Pod váhou dôkazov sa teraz už i Scullyová prikláňa na stranu polície a predpokladá, že Ruby je po smrti. Mulder nalieha, že jediný, kto im môže pomôcť, je malý Kevin. Je odhodlaný sa za ním vrátiť. Scullyová svojho kolegu chce presvedčiť, aby v tom prestal vidieť svoju sestru. "Toto ti ju späť neprivedie," presviedča Muldera Scullyová. Mulder jej odvetí, že kým nenájdu telo, nevzdá sa.

Spolu so Scullyovou odchádzajú k Morrisovcom, kde na podlahe pred zapnutou televíziou nachádzajú ďalšie popísané stránky papierov. Binárne kódy pri pohľade zhora z poschodia utvárajú veľký portrét nezvestnej Ruby. Morrisovci nie sú doma a agenti mieria k jazeru Okobogee. Mulder po ceste Scullyovej rozpovie, že keď bol ešte malý, mal istý rituál. Predtým, ako vstúpil do svojej izby, zatvoril oči, lebo bol presvedčený, že jedného dňa ich otvorí a uvidí tam svoju sestru. "Vieš, ja do tej izby vstupujem každý deň svojho života," prizná sa Mulder Scullyovej. Na ceste nachádzajú odstavený obytný príves. Darlene zatiaľ v lese hľadá Kevina. Nájde ho až Mulder, stojaceho na čistinke, ktorú osvetlí žiarivé oranžové svetlo, ktorého zdroj sa nachádza kdesi v diaľke. Svetlo je čoraz intenzívnejšie. Mulder pribehne ku Kevinovi a stiahne ho k zemi pred motorkami, ktorých svetlá osvetlili čistinku. Motocyklisti sú o chvíľu preč a Mulder začuje Scullyovej volanie. Spolu s Kevinom utekajú späť do lesa, kde sa Scullyová snaží oživiť Ruby, ktorú tam s Darlene našli v bezvedomí ležať na zemi.

Scullyová si neskôr v nemocnici prezerá jej zdravotný záznam. Jej telo vykazuje rovnaké symptómy, aké hlásia astronauti, ktorí pobudli istý čas v stave beztiaže. Agenti chcú Ruby vypočuť, ibaže Darlene im v tom zabráni. Myslí si, že bude najlepšie na to všetko zabudnúť. Mulder ju presviedča, že by svoju dcéru mala podporiť, aby vypovedala. Hoci si teraz na veľa nespomína, po čase si spomenie, a Mulder vie, že o tom bude chcieť hovoriť, bude to potrebovať. "Tak ako ja?" pýta sa Darlene a poukazuje na skutočnosť, že kvôli tomu, že sama pred rokmi nezostala ticho, bola ľuďom na posmech. "Ale bola to pravda," reaguje Mulder, avšak Darlene tá pravda vraj nič dobrého nepriniesla a nechce, aby to tak bolo aj s Ruby. Posledný mesiac jednoducho strávila na motorke. A bodka. "A tak to poviete aj Kevinovi?" pýta sa Mulder. Darlene sa im ospravedlní a odchádza za Ruby. Mulder ju chce nasledovať, no Scullyová ho taktne zastaví. Mulder chvíľu stojí na chodbe a hľadí na Kevina, v ktorom akoby videl sám seba. Vzápätí sa obráti a kráča preč z nemocnice.

V jedinečnej záverečnej scéne sa Scullyová započúva do záznamu na magnetofónovej páske z regresnej hypnózy, ktorej Muldera podrobil Dr. Werber. Mulder na páske rozpráva, ako sa ako dvanásťročný chlapec bezmocne prizeral, ako mu unášajú sestru a nedokázal proti tomu nič urobiť. Scullyová sa zahľadí na fotku Muldera a jeho sestry. Pravdepodobne originál fotky vo svojej ruke teraz drží i Mulder, ktorý práve sedí v kostole a v duchu prosí o uzmierenie. Oči sa mu zalejú slzami. Kľakne si. Kamera sa od neho začne pomaly odďaľovať a my zatiaľ počúvame záznam z hypnózy. Mulder na páske vraví, ako počul hlas, ktorý mu vravel, aby sa nebál a že sestre nikto neublíži a jedného dňa sa vráti späť. "A vy tomu hlasu veríte?" pýta sa Dr. Werber. "Chcem mu veriť," odvetí na páske Mulder.TheX-Files © Twentieth Century Fox Film Corp. 1994-2002

obsah © X_Follower 1998-2017 | design © Wyktor 2001-2002 | engine © Stano Lacko 1998-2017