www.scifi.sk | b5.scifi.sk | startrek.scifi.sk | archiv.scifi.sk
Akty X
DEEP THROAT 1x01
(Muž z Pentagónu)
Scenár: CHRIS CARTER
Réžia: DANIEL SACKHEIM

OBSAH:
MULDER SA SPOZNÁVA S MUŽOM Z PENTAGÓNU, KTORÝ HO VARUJE PRED VYŠETROVANÍM PRÍPADU ZMIZNUTIA ARMÁDNEHO PILOTA, KTORÝ LIETAL NA EXPERIMENTÁLNOM LIETADLE, VYUŽÍVAJÚCOM MIMOZEMSKÚ TECHNOLÓGIU.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Neďaleko Ellensovej leteckej základe v okrese Idaho jednotka vojenskej polície obkľúči dom podplukovníka Roberta Budahasa, ktorý porušil bezpečnostné predpisy pri opúšťaní základne a teraz sa uzamkol v dome. Členovia ozbrojenej jednotky vtrhnú dovnútra, kde ho v jednej z izieb nájdu sedieť v kúte na podlahe, celého sa trasúceho a s červenými popáleninami po tele.

Mulder Scullyovú vo Washingtone neskôr informuje, že podplukovník Budahas na Ellensovej leteckej základni pôsobil ako testovací pilot. Pani Budahasová svojho manžela od príhody v dome nevidela. Armáda okolnosti odmieta komentovať, preto sa pani Budahasová obrátila na FBI a zahlásila to ako únos. Scullyová netuší, prečo by armáda unášala jedného zo svojich pilotov. Mulder jej podá záznamy o tom, že od roku 1963 základňa vraj stratila už šesť svojich pilotov s vysvetlením, že piloti si boli vedomí rizika riadenia experimentálnych lietadiel. Mulder sa prizná, že tento prípad sledoval už od chvíle, keď sa dostal na FBI, pričom minulý týždeň mu z neznámych dôvodov odobrali prioritu. Mulder nedopustí, aby prípad bez bližšieho prešetrenia založili do kartotéky, hoci Scullyová si stále nie je istá Mulderovým záujmom o prešetrenie práve tohto konkrétneho prípadu.

Mulder sa vzápätí stretáva s Mužom z Pentagónu, ktorý mu poradí, aby od tohto prípadu dal ruky preč. Vie, že armáda nebude tolerovať vyšetrovanie FBI. "Vystavujete seba i agentku Scullyovú zbytočnému riziku," varuje Muldera tajomný muž, ktorý mu neprezradí svoje meno, ani pre koho pracuje. "Máte pred sebou ešte veľa práce. Neohrozujte budúcnosť svojich vlastných zámerov," radí Mulderovi Muž z Pentagónu.

Agenti napriek tomu na druhý deň na Mulderovo naliehanie odlietajú do Idaha. Vypočujú pani Budahasovú, ktorá im opíše, ako bol manžel posledné dva roky veľmi roztržitý. Pritom o svojej práci nikdy nehovoril, manželka vedela len to, že pracoval na prísne tajných projektoch. Scullyová má podozrenie, že by mohlo ísť o stav zvaný steriopatia, čo je syndróm spôsobený extrémnymi stresovými podmienkami. Pentagón pripustil, že testujú novú triedu suborbitálneho špionážneho lietadla. Riadenie takéhoto lietadla by podľa Scullyovej mohlo spôsobiť zhoršenie sa Budahasovho duševného stavu.

Na základe rady od novinára Paula Mossingera sa agenti v miestnej reštaurácii spoznávajú s hostinskou Ladonnou, ktorá sama za svojím domom vyfotografovala neznáme plavidlo trojuholníkového tvaru. Ich ďalšie kroky vedú priamo k Ellensovej základni. Hoci Scullyová spočiatku pochybuje, po zotmení sú tam agenti svedkami niečoho fascinujúceho: v ovzduší nad areálom základne lietajú dva neznáme žiarivé lietajúce objekty. Robia manévre, aké nedokáže žiadne známe lietadlo. Od základe k agentom priletí helikoptéra, a preto sa musia schovať, spolu s mladou dvojicou, Emilom a Zoe, ktorí cez otvor v plote utiekli z areálu základne.

Emil a Zoe agentom prezradia, že vo vzdušnom priestore ponad základňou piloti lietajú na lietadlách, ktoré pri lietaní nevydávajú žiadny zvuk, len sa tak kĺžu vzduchom, dokážu sa vznášať na mieste a manévrovať spôsobom, ako ich videli manévrovať Mulder so Scullyovou. Scullyová sa neskôr Muldera pýta, či tomu všetkému verí. Stále nie je presvedčená, či to, čo videli, boli naozaj mimozemské plavidlá. Mulder Scullyovej ukáže fotku, na ktorej je zachytené UFO, ktoré údajne havarovalo v Roswelli v Novom Mexiku v roku 1947. Ellensova letecká základňa vraj bola jednou zo šiestich miest, kam odviezli trosky havarovaného plavidla. Následne jej ukáže fotku, ktorú má od Ladonny. Plavidlá na oboch fotkách sa na seba hneď na prvý pohľad podobajú. Scullyovú to trochu vystraší. Mulder je presvedčený, že armáda tu lieta na experimentálnych lietadlách, využívajúcich mimozemskú technológiu.

Ďalšie prekvapenie prichádza vo chvíli, keď sa Mulder a Scullyová dozvedajú, že podplukovník Budahas sa v noci vrátil domov. Otvorí im pani Budahasová so slovami, že mu niečo urobili. Zmenil sa. Mulder mu položí zopár otázok, aby si overil, čo všetko si podplukovník pamätá, až zisťuje, že Budahas si pamätá všetko zo svojho súkromia, ale nič z toho, čo sa dialo na základni. Mulder Scullyovej neskôr tvrdí, že Budahasovi selektívne vymazali niektoré spomienky. Scullyová tvrdí, že vykonať niečo takého z technologického hľadiska nie je možné. Mulder si myslí, že piloti ako Budahas nedokázali zvládať stres pri riadení lietadiel, ktoré manévrujú v takých prudkých rýchlostiach. Päťdesiat rokov trvalo, kým sa to armáde podarilo, a teraz majú v rukách funkčnú mimozemskú technológiu. Agenti práve cestujú autom, keď im cestu zablokujú dve ďalšie autá. Vystúpia z nich muži z Národnej bezpečnostnej agentúry. Zabavia agentom nazhromaždené dôkazy vrátane fotiek. Agentom dajú jasne najavo, že buď ihneď opustia mesto, alebo si ponesú všetky následky.

Mulder v moteli Scullyovej prezradí, že ho vo Washingtone istý muž varoval, aby dal od prípadu ruky preč, a že zistil, že mu doma niekto odpočúval telefón. Teraz mu je jasné, že Budahasa vrátili len ako nástrahu. Armáda bola po celý čas o krok pred nimi. Mulder trvá na tom, že odhalenie mimozemskej technológie by znamenalo dokázanie existencie mimozemského života. Scullyová namieta, že kľudne môže ísť o testovanie novej technológie, ale pochybuje, že by to bola práve technológia mimozemská. Je presvedčená, že vláda má právo a zodpovednosť ochraňovať svoje tajomstvá. Mulder nesúhlasí - nie v prípade, ak sa tak deje na úkor ľudských životov.

I preto ešte v ten večer sám tajne prenikne do areálu leteckej základne. Uvidí tam lietať lietadlo, o ktorom hovorili Emil a Zoe. Lietadlo sa vznesie priamo ponad Muldera. Z lietadla ho osvetlí jasný kužeľ svetla, natoľko intenzívneho, že Mulder si pred svetlom musí zakryť zrak. Lietadlo v momente odletí a užasnutý Mulder si včas nestihne uvedomiť, že sa k nemu blížia armádne vozidlá. Dá sa na útek, ale chytia ho, spútajú a odvážajú do operačnej sály, kde už čakajú pripravení chirurgovia. Scullyová medzičasom zisťuje, že Paul Mossinger v skutočnosti tiež pracuje pre Ellensovu základňu. Zadrží ho ako rukojemníka a zamýšľa ho vymeniť za Muldera. Aj sa jej to podarí a dezorientovaného Muldera jej vrátia späť. Nasadnú do auta a odchádzajú preč od základne. Po chvíli sa Mulder Scullyovej opýta, že čo tam vlastne robia. Postihol ho rovnaký údel ako Budahasa.

Mulder sa neskôr vo Washingtone opäť stretáva s Mužom z Pentagónu. "Tak ako som povedal, môžem vám poskytnúť informácie, ale len pokiaľ to bude v mojom najlepšom záujme," vraví Muž z Pentagónu. "A čo je vaším záujmom," pýta sa ho Mulder. "Pravda," odvetí Muž z Pentagónu. Mulder sa mu prizná, že niečo videl, ale vzali mu to, obrali ho o spomienky. "Musíte mi povedať, čo to bolo," prosí Mulder svojho nového informátora. "Armádne UFO?" napoly sa pýta a napoly odpovedá Muž z Pentagónu. "Pán Mulder, prečo takých, ako vás, čo veríte v existenciu mimozemského života tu na zemi, nepresvedčia všetky tie dôkazy o opaku?" pýta sa Muž z Pentagónu. "Pretože všetky tie dôkazy o opaku nie sú tak celkom presvedčivé," odpovedá Mulder. "Presne tak," pritaká Muž z Pentagónu a kráča preč. "Oni sú tu, však?" pýta sa Mulder. Muž z Pentagónu sa zastaví a obráti sa k Mulderovi. "Pán Mulder, oni sú tu už veľmi, veľmi dlho," znie jeho odpoveď.TheX-Files © Twentieth Century Fox Film Corp. 1994-2002

obsah © X_Follower 1998-2017 | design © Wyktor 2001-2002 | engine © Stano Lacko 1998-2017